Dag 15 av Gran Canaria-bloggen
I dag har det varit en mulen dag här i Playa del Ingles och till och med lite regnstänk för dem som kom till allsångskvällen vandrande från San Agustin. Det var skönt i vattnet på eftermiddagen och ganska små, mjuka vågor mot stranden.
På tisdagsmorgnarna är det utlyst bönesamling i caféet en halvtimme innan serveringen öppnar för dagen klockan tio. I dag var vi cirka femton personer som sjöng ett par lovsånger, lyssnade till ett par uppmuntrande bibelord och tackade Gud för olika saker och bad för en del konkreta böneämnen och för Turistkyrkans arbete den här dagen och veckan. Och vi bad förstås för de drygt fyrtio personer som var med Anders på Kulturturen med buss hela dagen.
I dag var det fler islänningar än vanligt som kom och drack kaffe och åt nybakade bullar och frallor och pratade livfullt med varann under någon timme. Vi har fem nordiska flaggor vid ingången till caféet, och det är en glädje att kunna möta alla dessa trevliga islänningar med deras flagga.
I kväll ledde jag allsångskvällen i kyrkan från pianot, och vår lilla kompgrupp med piano, trumpet och gitarr var i kväll utökad med ett dragspel och en fiol. 201 gladsjungande människor var med i kyrkan, och 87 kom till eftersitsen i caféet med korv och fika. När jag närmade mig hotell Corona Roja med den röda kronan på taket vid halv elva var det 18 grader på den stora tavlan med datum, tid och temperatur. Godnatt, världen! Nu ska jag strax sova. De ljumma höstdagarna fortsätter! Mitt ibland all rapportering av oro i världen, översvämningar i olika länder, våldsbrott med ungdomar och barn som gärningsmän och offer, otäcka skred på E22-an i… Den här sången avslutar jag ofta en sångstund på stan med. Orden är: ”Vänta gärna lite någon annan gång, men inte nu! Det är nu han står där hos dig… Jag är uppfylld av biofilmen ”Jesus Revolution”! Mycket sällan går jag på bio, fast jag tittar en hel del på filmer och serier hemma i soffan framför TV-n. Men visst… ”Det handlar faktiskt om att följa Jesus” Liksom förra veckans sång är den här inspelad live en het sommardag mitt i stan. Vad handlar kristendom om – stämning, tända ljus,… Sommarens bonusdagar är här! Förra torsdagen 31/8 blev det först svampplockning i Lotorpstrakten nära Finspång och sen bad med min Gittan vid Dalbystrand, Slätbaken. Sen dess har det blivit två… ”Jag är en storväxt man med ett litet instrument”. Om ”Halleluja i alla fall” är min signaturmelodi och ”livsmelodi”, så är denna veckas sång den jag ofta börjar med under… Den här veckans sång är ”uppkäftig” och glad. Folk tycker ibland att jag är för jublande och glad. Visst har jag också ibland grubbel och problem, men mitt i allt… Från andra halvan av augusti är det klassisk surströmmingstid. De senaste två, tre åren har de norrländska surströmmingsätarna oroligt fått köa utanför affärerna för att få köpa köpa åtminstone en… Efter ett par svamputflykter på välkända ställen, då jag bara sett en och annan kantarell detta goda svampår, bestämde jag mig häromdan för att gå längre in i skogen. Det… ”Halleluja i alla fall!” Det är min ”signaturmelodi” – både som sång och som paroll eller ”livsmelodi”. En gång hörde jag av någon, att man kunde sätta som rubrik över…De ljumma höstdagarna fortsätter!
Veckans Ingvar Holmberg-sång_12 – ”Det är nu”
Jag är uppfylld av biofilmen ”Jesus Revolution”!
Veckans Ingvar Holmberg-sång_11 ”Det handlar faktiskt om att följa Jesus”
Sommarens bonusdagar är här!
Veckans Ingvar Holmberg-sång_10 ”Jag är en storväxt man med ett litet instrument”
Veckans Ingvar Holmberg-sång _09 ”Nu kan jag gärna sjunga”
Om surströmming tycker vi – olika
Vilse i vår vänliga natur
Veckans ”Ingvar Holmberg – sång” _8