Påskvecka med somriga dagar i april

Påskveckan har börjat, och det är Dymmelonsdagen i dag. De här tre första dagarna har inte riktigt vara ”Stilla Veckan” men en fin vecka ändå.

I måndags morse gick min 21 år gamla Saab och med 28000 mil ”på nacken (= sju varv runt jorden!) till besiktningen. Det blev några påpekade fel som måste åtgärdas och ombesiktigas, men det verkar vara inom möjligheternas gräns.
På kvällen kunde jag ta cykeln till Britt-Marie och bönegruppsmötet. Där sjöng och spelade vi många sånger och läste de gamla texterna om Jesu död och uppståndelse.

På tisdagen (igår) cyklade jag till Pingstkyrkans studio för att lämna kvällens radioprogram och njöt av det varma vädret och överraskades av att magnolian på Strömsholmen stod i full blom.

Och i dag efter sångstunden (per bil) på Träffpunkten Norralundsgatan med påsksånger och trevlig kaffestund efteråt med sockerkaka med saffran i, såg jag häpet att björklöven var utslagna hemma vid parkeringshuset – det måste ha hänt sen i går! Och när jag gick förbi husen hem till mitt hus, hittade jag uppkäftiga och glada maskrosor i gräset.
Jag brukar ofta nöjt säga att till vår lägenhet på femte våningen kommer varken maskrosor eller löv eller snöhögar, men i dag kom maskrosorna in i lägenheten och sattes i lite vatten i en äggkopp på köksbordet.

I morgon börjar lite lugnare dagar, vad gäller sysslor – ett samtal på ryska om andliga frågor i kyrkan, innan vi startar påskfirandet med Getsemanestund som innebär, sånger, bibelläsning och nattvardsfirande. Det brukar vara en fin början på själva påsken.

Och på Långfredagen kommer vår dotter och vår dotterson för att fira med oss. Det ser vi fram emot.

Önskar dig en fin Påskvecka och påskhelg!

Hälsningar Dymmelonsdagen 16 april från Ingvar H

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.