Livsberättelser och det personliga berättandet har alltid sin plats och roll.
Också i vår tids flod av bilder, filmer och synintryck.
Också för barnen och ungdomarna som via TV, surfplattor och telefoner har sett och hört så mycket – från havsdjup och exotiska djungler och fjärran länder till fantasins världar och äventyr. Föräldrar, mor- och farföräldrar och andra vuxna har berättelser de gärna vill höra.
När man lyssnar skapas ju bilder inom en, och den förmågan ska man utveckla och vara rädd om.
I dag börjar jag en ny programserie i mina närradioprogram på söndagskvällarna i Norrköpings Radio Pingst (FM 89,0 MHz) och Folkradion i Linköping (FM 95,5 MHz) samt min podd ”Bitar ur livet”. Podd / podcast är ju radio på internet, där man lyssnar när man själv vill och har tid. (Mer och mer av människors TV-tittande har ju också gått över till SVT-Play, TV4-Play etc).
Programmet (30 minuter) heter ”Berättelser, visor och poesi” och innehåller mina sånger och dikter och ett 10-15-minuters samtal med en gäst som berättar personligt ur sitt liv. Gästen återkommer några gånger i efterföljande program och berättar vidare. Första gästen är pastorn Susanne Borén i ”min” församling Pingstkyrkan i Norrköping. Samtalen med henne är från augusti 2026.
![]() |
![]() |
I min podd / podcast ”Bitar ur livet” kommer parallellt gästernas berättelser att läggas ut separat, om man bara är intresserad av själva berättelsen. Det programmet heter ”Min berättelse”.
Hoppas du vill lyssna på de här programmen! Sprid gärna informationen till ditt eget kontaktnät!
Nedan kommer direktlänkarna.
Hälsningar 6 september 2026 från Ingvar H
Berättelser, visor och poesi:
https://play.pod.space/sv/bitarurlivetingvarholmbergspodd/berattelser-visor-och-poesi01med-susanne-boren-15
Min berättelse:
https://play.pod.space/sv/bitarurlivetingvarholmbergspodd/min-berattelse-susanne-boren-del-1-av-5

