Det är dagen efter… jag mår fint

I går var det Midsommarafton. I dag mår jag fint.

Liksom förra året på Midsommarafton var det i går härligt väder här i Norrköpingstrakten och på Vikbolandet.
Liksom förra Midsommarafton åkte vi också i går till den idylliska Stegeborgsgården vid vattnet mittemot Stegeborgs slottsruin.
Men den här gången var det inte jag som skjutsade min Gittan i vår gamla Saab. Det var hon som ”skjutsade” mig i sin färdtjänst-buss. Alldeles nyligen har hon beviljats färdtjänst, och då får man ju ta med en person på resan. Det var första gemensamma resan för oss nu, då jag inte behövde tänka på körning eller att hitta parkeringsplats. Härligt!

Stegeborgsgården är camping, restaurang & café, lägergård mm i nära samarbete med EFS (systerkyrka med Svenska Kyrkan). Det är en omtyckt mötesplats för oss som älskar gemenskap och glädje utan alkohol och som gillar både ”Små grodorna” och sommarpsalmer och lovsång. Där möter vi både ”kyrkfolk” och vanliga bekanta.
Det blev många små pratstunder med olika personer, både vänner, bekanta och helt okända – så är det ju på en camping. Att ta lite kaffe och glass och titta på folk och danslekar är ju trevligt och billigt sommarnöje. Bland det finaste och vackraste jag såg var trevlige Bosse Andersson från Korskyrkan i Söderköping och hans dotter Sara i fin Östgötadräkt.

Efter några timmar och på avtalad tid kom vår färdtjänstbuss och hämtade oss för hemresan.
I dag har jag en god eftervärme i själen – men ingen huvudvärk. I dag mår jag fint.

Hälsningar Midsommardagen 20 juni 2026 från Ingvar H

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.