Bön – viktigt, spännande och roligt!

Återkommande noteringar i min kalender är olika saker som har med bön att göra.
Här är lite från den senaste tiden.

Efter två månaders teknikstrul med radiosändaren på vattentornet i Norrköping, som kom närradion här i gång igen den här veckan. I mitt program ”Toner och tanka” i Norrköping och Linköping var temat ”Bön och förbön”.
I programmet ingår samtal med Mia Ekstedt, Linghem / Linköping och Mario Marquez Sevilla, Norrköping (Vidablickskyrkans pastor). De ber i programmet för våra städer och vårt land och världen.
Direktlänk till programmet: https://play.pod.space/sv/bitarurlivetingvarholmbergspodd/toner-tankar-28-oktober-2025

PMU – Pingströrelsens internationella hjälporganisation och hjälparbete – har bett mig vara en av deras inspiratörer med besök i svenska församlingar. I samband med det gjorde de nyss en intervju med mig för deras bönebrev som kom ut häromdagen. Titta gärna! Länk nedan:
https://app2.editnews.com/ec/public/read?issueid=605314&userid=94601478&readid=188B56D7E357&umailid=2659272184

Förra veckan råkade det bli så att båda bönegrupperna, som jag är med i och delvis ansvarar för, var hemma hos mig på torsdagen och fredagen. Den större gruppen träffas bara en gång i månade, och i fredags var vi samlade alla elva deltagarna. Jag tog några bilder i träffen.


Det finns mycket att säga om bönen, om hur viktig den är för den kristna kyrkan och för varje kristen personligen. Men det räcker inte att ha mycket gott att säga om bönen. Viktigare är att delta i bönen – med sin familj, sin vän, i telefonsamtal, ensam i sin fåtölj eller på knä, i bönegrupp och bönemöte och gudstjänst!
Bön är viktigt, spännande och roligt!
Hälsningar 31 oktober 2025 från Ingvar H

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.